30.10.2012

Urban Forms w międzyczasiePowstałe dzięki Fundacji URBAN FORMS wielkoformatowe murale, ulokowały Łódź na pozycji krajowego lidera w tej dyscyplinie. Kolejne edycje łódzkiego festiwalu, sprawią zapewne, że Łódź wpłynie na europejskie salony i stanie się obiektem westchnień i marzeń street artystów z całego świata. Na jakim poziomie są murale, jakie znane imiona trafiły do Łodzi dzięki fundacji, wie chyba każdy zainteresowany tematem, a i ci bardziej obojętni, co nieco o muralach w Łodzi słyszeli.
Urban Forms to mądra kuratela. Dobra promocja powstałych dzieł na wszystkich dostępnych platformach, a co za tym idzie, samych twórców! Jest jeszcze coś, co odróżnia Łódź między innymi od Katowickiego Festiwalu - wyjątkowa dbałość o lokalnych artystów! Murale zrealizowane dzięki UF w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju grupy Etam, za co niebawem, śmietankę zacznie pewnie spijać miasto. Ponieważ będzie się mogło tym chwalić, jako swoim lokalnym produktem - swoimi artystami! Właściwie już może.

Po lecie przyszła jesień, a po muralach kolejny projekt zrealizowany przez Fundację Urban Forms!  "Sztuka w międzyczasie" Aleksandry Adamczuk i Pauliny Nawrot. Jak czytamy w opisie, jest to: "...działanie w przestrzeni publicznej, polegające na stworzeniu obrazów na chodniku pod przystankami komunikacji miejskiej. Prace malarskie powstaną na chodniku pod wiatą przystanków, tworząc pewnego rodzaju lustrzane odbicie przystanku oraz ludzi znajdujących się w jego obrębie. Utrzymane są najczęściej w lekko żartobliwym, surrealistycznym charakterze, odnosząc się niekiedy do lokalizacji poszczególnych przystanków (np. bliskość Szkoły Filmowej)."
Prace są częścią prac dyplomowych, do których obecnie przygotowują się dziewczyny.

Kilka zdjęć:

 fot. maciej stempij
fot. maciej stempij
fot. maciej stempij
fot. tymon tykwiński
  *wszystkie zdjęcia ze strony Fundacji Urban Forms 

Więcej zdjęć i więcej o projekcie TU
Katowice pozdrawiają Łódź!
9 komentarzy:

 1. oooooo ten post mnie dziwi, na maxa! przecież wiekszość łódzkich murali jest plastikowa! grzeczna do bólu!
  -pikpox

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie kumam tego propsa dla UF! Przecież to jest największy zbiór w Polsce murali pt" ooo jakie to ładne! dobrze, że jest kolorowo" Nie ma tam żadnych artystów którzy, są bardziej trudni w odbiorze! ! Aryz i Os gemos to chyba największy steet bubel roku! Serce Lumpa jest jak z wesołych miasteczek! Jak dla mnie to jest festiwal ślicznych i grzecznych obrazków!

   juLe

   Usuń
  2. o jakim trudnym odbiorze mówisz?
   może takie jest założenie? zeby było ładnie i kolorowo, ludzie sie cieszą :)
   hajs sie zgadza:)

   KC

   Usuń
 2. Tymczasem w Katowicach:
  http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,114628,12687483,Owce_beda_skubac_trawe_na_katowickim_rynku.html


  Jo

  OdpowiedzUsuń
 3. dobry tekst! dobre te przystanki!
  karl dg

  OdpowiedzUsuń
 4. Michał Bieżyński na prezydenta Łodzi!!!
  Zbieramy podpisy!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. bitch please!......

   juLe

   Usuń
 5. Etamy wypłynęły dużo wcześniej, poza tym żaden z nich chyba nie jest rodowitym łodzianinem (jeden bankowo nie jest).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie chodzi o wypłynięcie, ale o rozwój dzieki fundacji ;)

   Usuń