30.10.2012

Urban Forms w międzyczasiePowstałe dzięki Fundacji URBAN FORMS wielkoformatowe murale, ulokowały Łódź na pozycji krajowego lidera w tej dyscyplinie. Kolejne edycje łódzkiego festiwalu, sprawią zapewne, że Łódź wpłynie na europejskie salony i stanie się obiektem westchnień i marzeń street artystów z całego świata. Na jakim poziomie są murale, jakie znane imiona trafiły do Łodzi dzięki fundacji, wie chyba każdy zainteresowany tematem, a i ci bardziej obojętni, co nieco o muralach w Łodzi słyszeli.
Urban Forms to mądra kuratela. Dobra promocja powstałych dzieł na wszystkich dostępnych platformach, a co za tym idzie, samych twórców! Jest jeszcze coś, co odróżnia Łódź między innymi od Katowickiego Festiwalu - wyjątkowa dbałość o lokalnych artystów! Murale zrealizowane dzięki UF w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju grupy Etam, za co niebawem, śmietankę zacznie pewnie spijać miasto. Ponieważ będzie się mogło tym chwalić, jako swoim lokalnym produktem - swoimi artystami! Właściwie już może.

Po lecie przyszła jesień, a po muralach kolejny projekt zrealizowany przez Fundację Urban Forms!  "Sztuka w międzyczasie" Aleksandry Adamczuk i Pauliny Nawrot. Jak czytamy w opisie, jest to: "...działanie w przestrzeni publicznej, polegające na stworzeniu obrazów na chodniku pod przystankami komunikacji miejskiej. Prace malarskie powstaną na chodniku pod wiatą przystanków, tworząc pewnego rodzaju lustrzane odbicie przystanku oraz ludzi znajdujących się w jego obrębie. Utrzymane są najczęściej w lekko żartobliwym, surrealistycznym charakterze, odnosząc się niekiedy do lokalizacji poszczególnych przystanków (np. bliskość Szkoły Filmowej)."
Prace są częścią prac dyplomowych, do których obecnie przygotowują się dziewczyny.

Kilka zdjęć:

 fot. maciej stempij
fot. maciej stempij
fot. maciej stempij
fot. tymon tykwiński
  *wszystkie zdjęcia ze strony Fundacji Urban Forms 

Więcej zdjęć i więcej o projekcie TU
Katowice pozdrawiają Łódź!
9 komentarzy:

 1. oooooo ten post mnie dziwi, na maxa! przecież wiekszość łódzkich murali jest plastikowa! grzeczna do bólu!
  -pikpox

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też nie kumam tego propsa dla UF! Przecież to jest największy zbiór w Polsce murali pt" ooo jakie to ładne! dobrze, że jest kolorowo" Nie ma tam żadnych artystów którzy, są bardziej trudni w odbiorze! ! Aryz i Os gemos to chyba największy steet bubel roku! Serce Lumpa jest jak z wesołych miasteczek! Jak dla mnie to jest festiwal ślicznych i grzecznych obrazków!

   juLe

   Usuń
  2. o jakim trudnym odbiorze mówisz?
   może takie jest założenie? zeby było ładnie i kolorowo, ludzie sie cieszą :)
   hajs sie zgadza:)

   KC

   Usuń
 2. Tymczasem w Katowicach:
  http://kultura.gazeta.pl/kultura/1,114628,12687483,Owce_beda_skubac_trawe_na_katowickim_rynku.html


  Jo

  OdpowiedzUsuń
 3. dobry tekst! dobre te przystanki!
  karl dg

  OdpowiedzUsuń
 4. Michał Bieżyński na prezydenta Łodzi!!!
  Zbieramy podpisy!!

  OdpowiedzUsuń
 5. Etamy wypłynęły dużo wcześniej, poza tym żaden z nich chyba nie jest rodowitym łodzianinem (jeden bankowo nie jest).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. nie chodzi o wypłynięcie, ale o rozwój dzieki fundacji ;)

   Usuń